V torek, 19.10.2021, so imeli devetošolci naravoslovni dan z naslovom Zdrav življenjski slog. Ker sta pri skrbi za zdravje ključnega  pomena primerna prehrana in redna telesna dejavnost, je bilo razumljivo, da je bilo v vsebino dneva dejavnosti vključeno tudi kolesarjenje. Že rek pravi: »Na kolo za zdravo telo!«

Vremenski pogoji za kolesarjenje v tem času sicer niso več optimalni. A nizke temperature in gosta megla niso odvrnile 15 učencev 9. razreda, da bi se, ob spremstvu treh učiteljev, s kolesi podali na zelo razgibano krožno pot po širši okolici. Pot je izbral in vodil učitelj športa Aleš Lebar in to odgovornost izkoristil, da je skupino kolesarjev popeljal v kraje svojega otroštva. Izpred matične šole so odšli proti Domžalam. Od Preloga pri Ihanu naprej so se potikali po bolj ali manj neprometnih cestah občin Domžale, Lukovica in Moravče. Več odsekov poti je bilo makadamskih in gozdnih. V objemu gozdov, čistega zraka in spokojne tišine leži tudi Gradiško jezero, ki je bilo geografski cilj izleta. Ob jezeru so si udeleženci vzeli le kratek čas za skupinsko sliko ter zajeli sapo pred dvema zahtevnejšima vzponoma, preden so prispeli na Brdo pri Lukovici, kjer ima sedež Čebelarski center Slovenije. V njegovih prostorih je prijetno gostišče Čebelica in tu so imeli izletniki glavni odmor, s šolsko malico, mnogi pa so si privoščili še mamljivo pico. Ogledali so si lahko tudi povsem novo pridobitev čebelarskega centra, 3D model kranjske čebele v merilu 1 : 100. Okrepčani s hrano ter psihično podkrepljeni z mislijo, da je težji del poti že za njimi, so se kolesarji spustili v dolino Črnega grabna, kjer se vije potok Radomlja. Njen tok so večkrat pospremili, kasneje so se spogledovali s potokom Rača, skozi Domžale pa še s  Kamniško bistrico. Za nameček so bili zadnji kilometri obsijani s sramežljivimi sončnimi žarki.

Velika večina je bila ob povratku k matični šoli in po dobrih 40 km kolesarjenja zadovoljna in prijetno utrujena.

Aleš Lebar

(Skupno 497 obiskov, današnjih obiskov 1)