V torek, 7. maja 2019, smo se učenci 7. razredov odpravili na ekskurzijo po Dolenjski.

Najprej smo se odpeljali na grad Bogenšperk, kjer smo lahko občudovali veličasten grad, ki v sebi skriva veliko zanimivosti. Nedvomno pa je najbolj znan po svojem nekdanjem lastniku Janezu Vajkardu Valvasorju. Seznanili smo se z njegovo znamenito knjigo Slava vojvodine Kranjske, s tehniko tiska, s številnimi arhitekturnimi posebnostmi in nenazadnje tudi z bogato zgodovino gradu.

Ustavili smo se pred samostanom v Stični, v katerem je nastal eden najstarejših rokopisov – Stiški rokopis, nato pa pot nadaljevali na Jurčičevo domačijo na Muljavi. Sprehodili smo se po okolici  in si ogledali zanimive stavbe, ki predstavljajo muzej na prostem: rojstno hišo, gospodarsko poslopje, čebelnjak z lepo poslikanimi panjskimi končnicami, videli pa smo tudi Krjavljevo kočo in prostor, namenjen letnemu gledališču, kjer  uprizarjajo Jurčičeva dramska dela. Nato smo se odpeljali  na Rašico, rojstni kraj Primoža Trubarja, kjer smo izvedeli,  kako je živel in delal oče slovenske književnosti. V Levstikovi in Stritarjevi spominski sobi v  Velikih Laščah nam je vodička z zanimivimi zgodbicami prikazala njuno življenjsko pot.  Zapeli smo tudi nekaj njunih pesmi.

 

(Skupno 277 obiskov, današnjih obiskov 1)