Prirodoslovno društvo Slovenije organizira tekmovanje iz znanja biologije za osnovne šole za Proteusovo priznanje. Tekmovanje je organizirano na dveh nivojih – šolskem in državnem.

Na šolsko tekmovanje se lahko prijavijo učenci 8. in 9. razredov osnovnih šol. Več o pogojih udeležbe na državnem tekmovanju in ostala pravila tekmovanja si preberite v Pravilniku tekmovanja, ki je objavljen na spletni strani www.proteus.si.

Tema tekmovanja v šolskem letu 2021/2022 bo Pajkovci, učenci pa naj poznajo naslednja področja:

• splošne značilnosti pajkovcev (zgradba telesa, življenjski cikel, življenjska okolja, prehranjevanje);
  • življenjski stili pajkovcev;
  • ekologija in vedenje;
  • vloga v ekosistemu;
  • zgodovina raziskovanja pajkovcev na Slovenskem;
  • naravovarstveni status skupine;
  • gospodarski pomen skupine;
  • skupine pajkovcev in njihove značilnosti: pajki križevci, pajki skakači, klopi, pršice, škorpijoni, suhe južine, paščipalci.
  • Latinskih imen ni potrebno poznati.

Učenci 8. in 9. razredov vljudno vabljeni, da se prijavite na tekmovanje. Prijavite se lahko pri učitelju za biologijo, Boštjanu Železniku, najkasneje do 25. 9. 2021.

Priporočena literature:

PRIPOROČENA LITERATURA 2021/2022

Seznam priporočene literature ni obvezna literatura. Poiščete lahko tudi druge vire. Vsi navedeni viri (razen knjig) imajo dodano povezavo. Seznam še dopolnjujemo, predvidoma bo zaključen v prvem tednu septembra.

Priporočeni knjigi:

• Boris Sket, Matija Gogala, Valika Kuštor idr.: Živalstvo Slovenije (poglavje o pajkovcih, str. 161-185). Tehniška založba Slovenije, 2003.
  • Matija Gogala, Jernej Pavšič, Andrej Seliškar (ur.): Slovenska Istra I, Neživi svet, rastlinstvo, živalstvo in naravovarstvo (poglavje o pajkih, str. 179-183, poglavje o strupenih živalih, str. 337-339). Slovenska matica, 2019.

Priporočeni spletni viri:

Priporočeni krajši teksti:

Priporočeni podcasti:

Priporočeni videi:

Predavanje Tee Knapič – Favna pajkov v Sloveniji od Scopolija do danes PDF predavanja