V ponedeljek, 5. 10. 2020, so se učenci osmih razredov odpravili na ekskurzijo »Po poti kulturne dediščine«.

Vrba je rojstna vas pesnika dr. Franceta Prešerna.  Poleg njegove rojstne hiše so si ogledali še cerkev svetega Marka, lipo, ki raste sredi vasi, ter Prešernov spomenik, ki so ga v Vrbo postavili ob dvestoletnici pesnikovega rojstva.

Doslovče so rojstna vas pisatelja Frana Saleškega Finžgarja. Njegova rojstna hiša je  urejena tako, kot je bila v času pisateljeve mladosti. Spoznali so njegovo življenje in delo. Spregovoril pa je tudi pisatelj sam (posnetek). Pripovedoval je o svojem očetu in o tem, kako ga je oče vzgajal.

Na Rodinah se je rodil pisatelj Janez Jalen, avtor dela Bobri. Jalnova rojstna hiša je zanimiva tudi zato, ker v njej še vedno živijo pisateljevi sorodniki, ki hranijo  vso Jalnovo zapuščino (rokopise, dokumente, osebne predmete).  

V Žirovnici stoji spominska hiša Prešernovega prijatelja, jezikoslovca in literarnega kritika ter bibliotekarja Matije Čopa. Učenci so izvedeli nekaj o njegovem življenju in delu ter si ogledali film o Poti kulturne dediščine.

Pot so zaključili z ogledom panjskih končnic na čebelnjaku Antona Janše. 

(Skupno 247 obiskov, današnjih obiskov 1)