7. 5. smo se sedmošolci podali na pot na Dolenjsko. Znanje pri urah slovenščine in zgodovine smo nadgradili z ogledom mogočnega gradu Turjak, ki so ga v zadnjih letih močno obnovili in mu vdihnili zanimive vsebine, ki so nas pritegnili k poslušanju skoraj neverjetnih zgodb.

Na Muljavi smo se seznanili s pripomočki in delom na kmetiji sredi 19. stoletja, hkrati smo slišali mnogo zanimivega o pisatelju in publicistu Josipu Jurčiču. Predstavitev Frana Levstika in Josipa Stritarja je bila še posebej zanimiva, saj nam je vodička povedala vrsto zgodb, ki so jih doživljali pisatelji in njihovi sokrajani. Zapeli smo tudi nekaj pesmi, ki se navezujejo na njihovo ustvarjanje.

O Trubarju smo že vedeli nekaj podatkov. Zanimivo je bilo, da mu je moral turjaški grof dovoliti, da je lahko odšel na šolanje. In spet smo bili med Turki in grajsko gospodo. Kljub mnogim dogodivščinam smo Slovenci takrat dobili prvo knjigo in knjižni jezik.

Meni je bil takšen način sprejemanja nove učne snovi zelo všeč.

Darja Dukarič

(Skupno 53 obiskov, današnjih obiskov 1)